Práce animátora
Animace je práce jako každá jiná
Myslíte si, že práce animátora je jen jakousi placenou dovolenou? Že jsou to lehce vydělané peníze? Tak to jste na velkém omylu. Práce animátora je totiž práce jako každá jiná a opravdu to není žádná dovolená. Pokud očekáváte, že většinu času budete trávit na pláži a budete mít dost času na cestování či na chození po barech, mýlíte se. Práce animátora není úplně jednoduchá a rozhodně není pro každého.
V animačním světě se rozlišuje několik typů animátorů:
- dětský animátor
Organizuje animační program pro děti a večerní minidisco
- sportovní animátor
Organizuje sportovní animační aktivity pro hosty jako např. vodní pólo, šipky, stolní tenis, volejbal, fotbal, basketbal, lukostřelbu a mnoho jiných.
- fitness animátor
Tento typ animátora se zaměřuje na fitness aktivity pro hosty. Jedná se zejména o aquagym, aquazumbu, jógu, aerobic, či zumbu.
- taneční animátor
Nejvíce se uplatňuje ve večerních show. Během dne se pak účastní i jiných aktivit, ať už sportovních či těch fitness. Někdy také přes den vede výuku různých tanců.
- allround animátor
Tento typ animátora je prostě všude :) . Allround animátor totiž zvládá všechny animační aktivity, což vždy ocení zejména šéfanimátor, jelikož ho může zapojit všude tam, kde je zrovna potřeba.
- šéfanimátor
Šéfanimátor neboli team leader nejen že je zodpovědný za celý tým, ale také za bezproblémový chod celého animačního programu. Nutno podotknout, že na této pozici bývá vždy někdo, kdo má s animací už větší zkušenosti. Šéfanimátor navíc také velmi často ovládá komunikaci v několika cizích jazycích. Ve větších hotelech pak nebývá výjimkou, že má k ruce svého asistenta.
A JAKÝ BY MĚL VLASTNĚ PROFESIONÁLNÍ ANIMÁTOR BÝT?
- Smysl pro humor a pozitivní přístup
Jednou z nejdůležitějších vlastností dobrého, profesionálního animátora, je bezpochyby velký smysl pro humor. No řekněte sami... dovedete si představit animátora, který se neumí zasmát sám sobě?
- Neustálý úsměv na tváři
Animátor je člověk, který má kolem sebe šířit dobrou náladu, i když zrovna není ve své kůži. Úsměv je tak u této práce velmi důležitý.
- Komunikativnost a otevřenost
Nebát se mluvit s lidmi různých věkových kategorií je pro tuto práci opravdu podstatné. Počítejte s tím, že animátor je v neustálém kontaktu s lidmi, a to po celý den. Lidé vás zastavují od samého rána, neustále se na něco ptají a dost často si s vámi chtějí jen tak popovídat. A to i v době vašeho zaslouženého volna, které bývá jen jeden den v týdnu.
- Kreativita
Další důležitou vlastností je kreativita. Dobrý animátor dokáže udělat něco z ničeho a poradí si v každé situaci. Prší? Fouká silný vítr a není možné být venku? Profesionální animátor je vždy připraven přizpůsobit program jakékoli situaci.
- Dobré sebevědomí
Uznejte sami... může být animátorem člověk, který se bojí vyjít na scénu, ostýchá se mluvit s lidmi a je mu nepříjemné dělat si srandu sám ze sebe? Rozhodně ne. Dobrému animátorovi by naopak nemělo vadit, že je po celý den středem pozornosti. Navíc se dost často stává, že animátoři zůstávají ve středu pozornosti i během svého volna, pokud jsou klienty spatřeni.
- Inteligence
Ano, překvapivě i trocha té inteligence je potřeba. :)
JAKÉ JSOU PLUSY A MÍNUSY PRÁCE V ANIMACI?
1. MÍNUSY
- Stres
Práce animátora není jen zábavou a někdy může být opravdu hodně stresující. Nespokojení hosté? Úrazy? Nemocný či zraněný kolega, za kterého musíte zaskočit ve večerní show? Ponorka v animačním týmu? Vyčerpání a únava? Problémy s technikou? Ano, to vše se stává dost často...
- Úsměv po celý den
V době, kdy se animátor necítí dobře, to může být opravdu velkým mínusem. Občas se vám prostě nechce celý den usmívat na lidi a nejraději byste byli někde sami na pokoji.
- Dlouhá pracovní doba
Práce začíná už vaším příchodem na snídani, ne až vaší první animační aktivitou. Počítejte s tím, že někdy se pracuje až 18 hodin denně. V případě, že je například potřeba trénovat nové večerní programy, zkouší se jak během polední pauzy (mnohdy na ostrém slunci a ve vedrech), tak po večerních show. Tedy velmi často do pozdních nočních hodin.
- Počasí
Ano i počasí může být někdy pro animátory velkým mínusem. Pracovat ve velkých vedrech je něco jiného, než přijet do destinace na dovolenou a válet se jen u moře. Na některých místech musíte občas bojovat se silným větrem a v případě silného deště máte také spoustu práce se změnami programu.
- 2. PLUSY
- Cestování
Jako animátor se můžete dostat do mnoha nádherných destinací a strávit tam několik měsíců nebo i celý rok vkuse.
- Zlepšení se v cizích jazycích
Hotelová klientela bývá mezinárodní, takže i komunikaci v mnoha cizích jazycích není nouze. Velmi často také pracujete v mezinárodním animačním týmu.
- Ubytování a jídlo zajištěné hotelem
Snídaně, obědy a večeře, většinou formou bufetu, jsou zajištěny hotelem. Stejně tak jako pitný režim. Ovšem pozor na alkoholické nápoje! Ty dovoleny nejsou. V případě, že to porušíte, můžete o své místo v animačním týmu velmi rychle přijít.
- Kontakty
Na animaci máte obrovskou možnost seznamování se s mnoha zajímavými lidmi z různých koutů světa. Dávejte si však pozor na to, abyste se bavili se všemi hosty a nevěnovali se výrazně větší měrou někomu, kdo je vám osobně sympatický. Nezapomeňte také na to, že navštěvování hostů na pokojích není povoleno, stejně jako přijmutí pozvání na alkoholický drink.
A JAK MŮŽE VYPADAT BĚŽNÝ DENNÍ PROGRAM ANIMÁTORA?
Scénářů, jak může takový běžný den animátora vypadat, je opravdu mnoho. Hotel od hotelu se programy liší.
Zde ukázka toho, jak takový animační den může vypadat:
- Dopolední program
8:30 - budíček
9:00 - 9:45 - snídaně (na některých hotelech animátoři před svou vlastní snídaní vítají hosty před vstupem do restaurace)
10:00 - otevření mini klubu (dětští animátoři přicházejí minimálně 10 minut předem); ostatní animátoři se připravují na své dopolední aktivity, a také dělají tzv. guest kontakt (neboli kontakt s hosty). Samozřejmostí je pozvání na animační programy.
10:30 - první aktivita pro dospělé i pro děti (např. jóga, stretching, mini stretching)
11:00 - další aktivita pro děti a dospělé (např. šipky, petanque, ping-pong, lukostřelba)
11:30 - často například plážový volejbal, badminton, lazy game, pool game, crazy game
12:00 - čas na aqua gym, popř. i na mini aqua gym
12:30 - "Lets dance" u bazénu se všemi animátory
12:45 - obědová pauza (pro animátory to znamená většinou meeting s celým týmem a následný trénink na večerní show - mnohdy na ostrém slunci za super vedra). Po tréninku oběd a někdy trocha odpočinku na pokoji.
- Odpolední program
15:00 - znovuotevření mini klubu a příprava animátorů na odpolední aktivity
15:30 - první odpolední aktivity pro děti a dospělé (např. ping-pong, petanque, šipky)
16:00 - z dalších aktivit např. vodní pólo, aqua zumba, zumba, Latinskoamerické tance
16:30 - často čas na míčové hry jako jsou fotbal, basketbal, nohejbal atp.
17:00 - poslední aktivita dne (např. plážový volejbal)
17:00 - 19:00 - čas na odpočinek
- Večerní program
19:00 - večeře (opět může být požadováno vítání hostů před vstupem do restaurace)
20:00 - příprava na mini disco (animátoři např. chodí po restauraci v kostýmech a zvou děti i dospělé na večerní program)
20:30 - mini disco (většinou 30-45 minut, někdy i s následným rozdáváním diplomů)
21:00 - příprava animátorů na show + tzv: "promotion" (tedy zvaní hostů na večerní show)
21:30 - 22:30 - večerní show (např. comedy show, různé druhy tanečních show, bingo, karaoke, Mr. hotelu, Mr. a Mrs. hotelu, folklórní večer, filmový kvíz, hudební kvíz, disco...)
Večerní programy bývají animátory často připraveny na 14 dní, aby hosté během svého pobytu měli možnost vidět každý večer něco jiného.
- po večerní show následují často ještě tzv: "klubové tance" se všemi animátory až do 23:00
23:00 - úklid scény, backstage, a často trénink na další den (nebývá výjimkou trénovat do druhé či třetí hodiny ranní)