Jaké památky navštívit ve Vilniusu?

15.03.2021

Barokní Vilnius -město, které opravdu stojí za návštěvu

Vilnius mě při mé návštěvě okouzlil množstvím nádherných, z velké části barokních staveb. Nachází se zde spousta kostelů s krásnými věžemi, a v uličkách starého města se dá chodit hodiny. Opravdu je tady co vidět. Město je navíc obklopeno kopci s hustými lesy, takže pohled na zeleň také nechybí. Škoda, že celá Litva je stále tak trochu opomíjenou zemí na seznamu destinací, kam se vypravit. Obzvlášť Vilnius má totiž moc příjemnou atmosféru a pro milovníky architektury je to učiněný ráj. Které památky tedy nesmíte opomenout navštívit, až se sem jednou vydáte na výlet? 


Kostel svaté Anny 

Jestliže jste stejně jako já milovníci architektury, tak určitě nesmíte minout tento nádherný kostel, který je považován za jeden ze symbolů města. Není sice moc velký, za to je dominantou komplexu budov, ve kterém se nachází. Katolický kostel sv. Anny byl postaven v roce 1501 architektem Benediktem Rejtem. Jedná se o cihlovou gotiku, která je typická i pro architekturu Polska. V komplexu církevních budov se dále nachází klášter, vidět zde můžete i nádhernou kapli a zvonici, a také kostel sv. Františka a sv. Bernarda, který byl původně postaven v románském stylu a měl půdorys čtverce. Na první pohled má člověk pocit, že ho kostel sv. Anny tak nějak zakrývá. A to z toho důvodu, že kostel sv. Anny prostě víc zaujme svým, pro gotiku neobvyklým zdobením. Pozornosti jistě neuniknou ani jeho malá okna a několik různých věží. Střecha je navíc tvořena různými druhy tašek, což dodává kostelu ještě na větší zajímavosti. Součástí komplexu je pak také ještě renesanční kostel sv. Michaela. 


Gediminasův hrad

Hrad stojí na kopci, na který je možné vyjít pěšky po kamenité cestě, takže určitě nedoporučuji jít v podpatcích. Přesně tohle se totiž stalo mě, když jsem se rozhodla jednoho brzkého listopadového rána zkoumat památky ve Vilniusu. Bohužel jsem s sebou měla tenkrát jen kozačky na podpatku, což znamenalo spoustu českých nadávek po cestě nahoru. Ale nebojte, zvládnout se to dá, a to i když sněží a pod nohama to už tak dost klouže. Výhled z kopce na město ovšem stojí za to! Člověk totiž může vidět jak staré město, tak i moderní část. A navíc je nahoře na kopci možné navštívit muzeum ve věži, kde jsou vystavovány různé archeologické nálezy. 


Palác velkovévodů

Palác byl postaven v 15. století. Dnes se zde nachází muzeum, ve kterém najdete významné sbírky archeologických artefaktů, sbírky dekorativního a výtvarného umění od gotiky až po baroko, a dozvíte se zde spoustu zajímavých informací o litevské historii.